Knižní akce

... aneb kde mě můžete potkat

Připravované

Září: Festival čtení ve vlaku (podrobnosti upřesním)

Říjen: beseda v knihovně Lužiny (podrobnosti upřesním)

Proběhlé

Svět knihy 2024 - Humbook Stage

Kdy: sobota 25. května

11:10–11:40
Vyhlášení osmé Hvězdy inkoustu

Literární soutěž Hvězda inkoustu vstoupila do 8. ročníku s tématem Dark academy. Kdo letos porotu zaujal nejvíce? Vyhlášení vítězného textu, jenž vyjde v nakladatelství Fragment, se zhostí redaktor a spisovatel Vojta Záleský a spisovatelé Lucie Ortega a Martin Bečan. Dojde i na křest románu Je to jenom sranda od Blanky Luxové, vítězky 7. ročníku, a vyhlášení tématu pro další rok.

ComicCon Praha 2024

Kdy: neděle 7. dubna 13.00 - 13.45

Co: Historická vs moderní fantasy  (Book Line)

Fantasy se odehrává na mnoha místech v různých dobách – ve středověku i ve dvacátých letech. Jak moc se liší příprava středověkého settingu od moderního města? A co vše má naopak společné? Na to odpoví spisovatelé Michal Sirotek, Jana Šouflová, Lucie Ortega a Vojtěch Záleský 

Den knihy - Gymnázium Jana Palacha

Kdy: čtvrtek 9. dubna 13.00 - 13.45

Co: beseda se studenty 

ComicCon Brno 2023

Kdy: sobota 21. října 15:00

Co: Beseda o příběhu (Book Line)

Jak se tvoří příběh? Bez čeho nemůže fungovat? Svět, postavy, kultura, romantika či nějaký ten mord... Jak to všechno poskládat? A jak se u toho pořádně vyřádit? Alchymie psaní fantasy příběhů čtyřmi různými pohledy autorek fantasy.

Účinkující: Jarmila Mlčoušková, Lucie Ortega, Kristina Hlaváčková, Kateřina Huňová

Humbook Fest 2023 O2 Universum Praha

Kdy: sobota 14. října

9:45 – 10:50 Hlavní stage: beseda Fantastický život autorů fantasy

Žijou autoři fantastiky své nejdivočejší fantazie, nebo je literární tvorba spíš ponurá dystopie? O budování světů, formování charakterů, sebepropagaci i čtenářské komunitě bude diskutovat pětice zavedených spisovatelů a spisovatelek. Čekají vás šílení bohové, andělé, podsvětí, nezkrotná magie… zkrátka všechny radosti, které fantasy žánr nabízí.

Účinkující: Pavel Bareš, Vladimíra Šebová, Lucie Ortega, Alžběta Bílková, Radek Starý, moderují Marťa Krausová a Zuzka Ševčíková

13:55 – 15:10 Sál D9 a D10 autogramiáda

Více info o akci a vstupenky zde.

Festival autorského čtení ve vlaku 2023

Tradiční festival, který náhodným cestujícím i fanouškům literatury zprostředkovává díla současných českých autorů.

Kdy: čtvrtek 21. září

4:37–15:16 na trase Lysá nad Labem – Praha hl.n. (Os 9474)

15:00–19:00 Slavnostní zakončení festivalu – kavárna Luxor, Praha hl.n.

Co: Autorské čtení ve vlaku

Více o akci zde.


Festival Fantazie 2023

Kdy: sobota 8. července, 13:00 - 14:00
Co: beseda na téma Stavba fantasy světů

Jak se budují fantasy světy, od reálií přes kouzla až po kulturu a politiku. Diskutovat budu společně se skvělými spisovatelkami Kristinou Hlaváčkovou a Petrou Martiškovou.

(ze zdravotních důvodů nakonec bohužel Petra Martišková nedorazila a na besedu se k nám připojila Petra Machová)

Více o akci zde.

Fantastická Ostrava 2023

Kdy: neděle 25. června 11:30 - 12:30 (hlavní stage)

Co: beseda Psaní fantasy v roce 2023 (Humbook)

Oficiální info: Moderátorka Ola - též známá jako Nofreeusernames. Knižní hrdinové mohou mít k dispozici jen pergamen a husí brk, ale moderním autorům fantastiky se nabízejí daleko širší možnosti. A samozřejmě nejde jen o psaní na počítači – při současném boomu AI nástrojů lze na pár kliknutí vytvářet storyboardy, obrázky postav, generovat texty a rešeršovat na milion způsobů. Jak využít všechny možnosti na maximum a podmanit si nejen sociální sítě? O tom budou diskutovat Vojtěch Záleský, Lucie Ortega a Alžběta Bílková (Bětka se nakonec pro nemoc nezúčastnila, což nás moc mrzelo).


Svět knihy 2023 - Humbook Stage

Kdy: sobota 13. května

10:00–11:00 Beseda Můj svět, moje pravidla

Může si autor ve svém fiktivním světě dělat, co chce? A hlavně – projde mu to u čtenářů? O pravidlech, vnitřní logice i historickém pozadí fantazijních světů budou vyprávět autoři, kteří mají s jejich tvorbou bohaté zkušenosti: Denisa Černá, Kateřina Havlíková, Petra Martišková a Lucie Ortega.

11:10–11:30 Vyhlášení Hvězdy inkoustu a křest knihy Souboj princů

Literární soutěž Hvězda inkoustu vstoupila do 7. ročníku s tématem Příběh ze střední školy. Kdo letos porotu zaujal nejvíce? Vyhlášení vítězného textu, jenž vyjde v nakladatelství Fragment, se s pomocí redakce zhostí spisovatelé Martin Bečan a Lucie Ortega. Dojde i na křest románu od vítězky 6. ročníku (Souboj princů od Kristýny Dostálové) a vyhlášení tématu pro další rok.

12:40–13:40 Maxiautogramiáda, vol. 1

Ulovte podpis od některého ze svých oblíbených autorů! V tomto bloku si na vás pera a propisky brousí Zara M. P. Cole, Denisa Černá, Kristýna Dostálová, Kateřina Havlíková, Lucie Ortega, Petra Martišková a Aleš Novotný.


ComicCon Praha 2023 O2 Universum

Kdy: sobota 15. dubna 15:00 -16:00

Co: Beseda Knižní postavy

Jak vznikají knižní postavy a co je dělá živými? Musí být hlavní hrdina čtenáři sympatický? A co bylo dřív – hrdina, nebo zápletka? O všem možném i nemožném kolem knižních postav budou diskutovat spisovatelky Petra Martíšková, Tereza Janišová a Lucie Ortega.Humbook Fest 2022 O2 Universum Praha

Kdy: sobota 26. listopadu

16:45 – 17:45 Autorská stage: beseda O démonech, co se neskrývají pod postelí, ale v hlavě

Psychické poruchy, smrt blízkých, život s handicapem… to všechno spadá do žánru heavy contemporary. Příběhy ze současnosti laděné na vážnější notu zažívají obrovský boom. O tom, jak psát o složitých tématech, budou diskutovat Michaela Červenková, Martina Mátlová, Olga Stehlíková a Lucie Ortega. Moderuje Pavel Bareš

15:30 – 16:30 MEET & GREET SÁL D8 stůl 1 - autogramiáda s popovídáním

Svět knihy 2022 - Humbook Stage

Kdy: sobota 11. června 12:50–13:45

Co: beseda Záporáci versus hrdinové

Na stupnici superpadouch – superhrdina existuje nekonečné množství odstínů. Jak budovat kladné i záporné charaktery, aniž by to působilo naivně? Koho si víc oblíbí autor a koho čtenář? Příklady ze své spisovatelské praxe plné slovanské mytologie vám představí Lucie Ortega, Kateřina Ševčíková a Jana Švecová.

ComicCon Praha 2022 O2 Universum

Kdy: sobota 24. dubna 12:00

Co: beseda Knižní světy vs. realita

O tom, jestli jsou knihy útěkem od reality pro autora a pro čtenáře, nakolik promítáme do psaných i čtených knih sami sebe a jak moc tedy vlastně knihy realitu (ne)odrážejí. Probereme různé opakující se vzorce v YA fantasy, jejich (ne)škodlivost a možnost přenosu do života (byť třeba nevědomky). A taky se koukneme na to, jaká témata v YA fantasy knihách chybí nebo by si zasloužila dostat více prostoru. Beseda, na které budu diskutovat společně s autorkami Terezou Janišovou a Alžbětou Bílkovou.

ComicCon Praha 2021 O2 Universum

Kdy: sobota 16. října 10:00

Co: beseda na téma YA fantasy

Společně se spisovatelkami Terezou Janišovou a Alžbětou Bílkovou o YA fantasy.

Humbook Fest 2021 - Kongresové centrum Praha

Kdy: sobota 2. října 13:30 - 14:45

Co: beseda V mlhách slovanské mytologie

Thor a Loki nejsou jediné hvězdy panteonu – pojďte zabloudit do mlh a močálů slovanských mýtů! Čekají na vás bohyně Morana a Vesna, strigy, bludičky, rusalky, lešijové a spousta dalších běsů. O svých knihách s prvky slovanské mytologie budou mluvit Alžběta Bílková, Lucie Ortega, Vladimíra Šebová a Kateřina Ševčíková. Debatu moderuje spisovatelka Katka Šardická.

Záznam celé akce na YouTube zde.


Humbook Fest 2021 - Kongresové centrum Praha

Kdy: sobota 12. června 10:30 - 11:00

Co: Hrdinou může být každý

Lucie Ortega, autorka Světel nad močálem, Sam Xabyssus, které vyšel román Vůně citrónu, a redaktor Fragmentu Vojta Záleský se budou bavit o (ne)dokonalosti hrdinů. Jaké chyby nutí dělat své hlavní postavy, proč jsou občas na facku, jak moc jsou obyčejní nebo vyvolení, s čím vším se potýkají a proč je ta nálož starostí vlastně potřeba… Dotkneme se i heavy témat nejen v contemporary a slibujeme si od toho besedu, která bude zajímavá nejen pro čtenáře, ale taky pro začínající autory.

Záznam celé akce zde.