Bezdomovec Broža získal OSKara!

03.06.2019

Pokud teď zmateně kontrolujete, jestli jste na správné stránce, nebo pochybujete, zda jsem tento příspěvek psala za jasné mysli, je všechno v naprostém pořádku. Přesto je to pravda! Ale abych uvedla věci na pravou míru - OSKar je literární soutěž spisovatelské skupiny Odstartujte svoji knihu a bezdomovec Broža z mé povídky Gin si i se svým spacákem drze ustlal na třetím místě. A to není všechno. Do konce roku na vás Brožova osobitost zavane také z tištěného sborníku, který bude obsahovat všechny vítězné povídky!

A teď trocha toho osobního dramatu

Letos jsem si řekla, že bych mohla zkusit nějaké ty povídkové soutěže. Jednak pro získání zpětné vazby, ale taky abych o své tvorbě dala trochu vědět do nových kruhů. Co si budeme povídat - propagaci jsem v posledních letech v podstatě neřešila a myslím, že většina mých čtenářů na mě narazila jen čirou náhodou, protože jsem si se svými Strážci spokojeně žila pod kamenem, psala pokračování a moc na světlo nevylézala. A to asi nebude ta nejlepší strategie. Mimo spuštění webu, které bych přirovnala k vystrčení jedné celé končetiny zpod kamene, jsem se začala rozhlížet po soutěžích, které na mě působily smysluplně. Výrazně mě k tomuto kroku nakopla právě skupina Odstartujte svoji knihu, díky níž jsem začala víc vnímat, jak to vlastně chodí tam venku. Za jednu z největších předností skupiny OSK považuji její složení. Schází se v ní psavci všech úrovní - od úplných začátečníků, po zkušené autory publikující samonákladem či přes nakladatelství. Najdete tam korektory, redaktory, překladatele a vůbec lidi rozmanitých zájmů a vědomostí. Spousta z nich dokáže opravdu kvalitně poradit a dát relevantní zpětnou vazbu. Když tedy vznikl nápad vytvořit povídkovou a básnickou soutěž OSKar, z níž vzejde nejen zpětná vazba, ale i tištěný sborník vítězných prací, nebylo moc o čem přemýšlet - odhodlala jsem se vystrčit další končetinu.

Bezdomovec Broža

Jak už to v mém případě bývá, bezdomovec Broža mě navštívil bez předchozího ohlášení a prostě mi oznámil, že povídku napíšu o něm. Jeho příběh se mi líbil, takže jsme se dohodli a během několika večerů byl Gin hotový, opravený a poslaný. A pak začalo dlouhé období čekání, kdy jsem se snažila na Brožu nemyslet (já vím, nikdy to nefunguje, ale za pokus to stálo). Hodnocení povídek proběhlo formou anonymního hlasování. Autoři povídek byli do poslední chvíle známí jen organizátorům soutěže. Pavel Mondschein, u něhož se hlasy sbíhaly, a který jako jediný věděl, jak si kdo vede, nás držel v napětí do poslední chvíle (díky čemuž už o něm teď už všichni vědí, že je sadista :-)). Výsledky slíbil zveřejnit k půlnoci 31. května - díky, Pavle, ideální pro všechny rodiče malých dětí, kteří jsou rádi, když po nich v noci nikdo nic nechce a můžou prostě jen spát.

Oné osudné noci jsem byla odhodlaná výsledky vůbec neřešit a podívat se na ně teprve ráno, až mě děti vzbudí. Neklaplo to. Půl noci jsem nemohla spát zvědavostí. V půl druhé jsem to vzdala a podívala se na Internet. Díky tomu jsem další půlku noci nemohla spát radostí, že Gin získal třetí místo v povídkové části.

Je to tedy tak - bezdomovec Broža opravdu získal OSKara. Ještě jednou velký dík organizátorům, všem zúčastněným (protože mezi příspěvky - a nejen těmi, co se nakonec dostaly do první desítky - byly opravdu povedené texty), a těm, jimž se Gin líbil tolik, že pro něj hlasovali. A samozřejmě gratulace všem vítězům jak v povídkové, tak básnické části (Broža to nejspíš oslaví láhví ginu)!

O vydání sborníku vás ještě budu informovat - pokud máte v knihovně místo, určitě si ho nenechte ujít, protože bude nabitý samými šťavnatými kousky! A pokud místo nemáte, nezoufejte - bude i e-book. Kdo je na Gina zvědavý už teď, najdete ho v sekci Povídky.

Více informací o soutěži a seznam vítězů v próze i poezii najdete také na Pavlově stránce: https://www.mondscheinovo.cz/inpage/oskar-2019-vyhlaseni-vysledku/