Spisovatel na konci světa

06.01.2021

No dobře, nejsem na konci světa, jen na konci vesnice... nebo na začátku vesnice, podle toho z jakého konce se podíváte. Tím pádem vlastně můžu být i na začátku světa. A možná jsme na něm dokonce všichni.

Podle různých ukazatelů se nacházíme v období, které bude v mnoha směrech přelomové na rovině celospolečenské i osobní. Začátky jsou většinou náročné, protože opouštíme  věci, které jsme znali, a děláme první kroky do nejistoty, chaosu, který si teprve musíme zformovat. Na druhou stranu právě ta možnost formování něčeho nového je na tom to kouzelné - podobně jako když máme jen obecnou představu o příběhu, který se postupně rozvíjí a krystalizuje do své výsledné podoby. Život samozřejmě nenabízí stejnou míru tvárnosti jako příběh, ale přesto ho máme do značné míry ve svých rukou a je dobré na to zejména v těch náročných časech nezapomínat.

Loňský rok byl intenzivní snad pro každého. Jsem vděčná, že patřím mezi ty, kteří na něj budou vzpomínat i v dobrém, ale vím, že mnoho lidí to má jinak, a tak dnes radši o plánech do budoucna - zkrátka o tom, jak si hodlám zpracovat tu tvárnou část roku 2021.

Když jsem předloni začala psát Světla nad močálem, odložila jsem Zemi černé luny s tím, že ji dokončím během roku 2020. Vlastně všechny literární soutěže, kterých jsem se ve 2019 účastnila, byly původně motivované jedinou věcí - zvýšit šanci na vydání Správců světů v tištěné podobě. Nakonec jsem se s nimi ale rozhodla zůstat u nakladatelství E-knihy jedou. Zjistila jsem, že mi vyhovuje ta svoboda ohledně rozsahu. Strážci Pečeti mají 700 stránek, Chrám Oka osudu přes 800 a Maraveův klíč přes 1000 (zatím se zdá, že ten bude nejdelší z celé série). U elektronické knihy to není problém, takže můžu příběhu a hlavním postavám dát tolik prostoru, kolik potřebují, a nemusím si dělat starosti s tím, jestli to bude nákladově přijatelné (zvláště v dnešní době). První cíl pro letošní rok je tedy jasný - dokončit Zemi černé luny. Děj mám vymyšlený a hotová je necelá třetina textu. Do začátku léta bych ráda měla první verzi a před koncem roku by mohla být kniha v prodeji. Zařekla jsem se, že dokud Zemi nedokončím, na žádný jiný text nesáhnu, takže tentokrát žádné přerušování nebude. A jo, po té dlouhé pauze znovu zjišťuju, že mě ten příběh neskutečně baví.

Pokud to časově vyjde tak, jak jsem si naplánovala, mohla bych do konce roku ještě stihnout jednu knihu kratšího rozsahu, kterou bych nabídla klasickému nakladatelství. Oříšek bude vybrat si z těch pěti námětů, co mi leží v šuplíku a všechny mi přijdou hrozně zajímavé.

Jinak se samozřejmě mooooc těším na duben, kdy by měla vyjít Světla nad močálem (přesné datum ještě neznám). A uvidíme, jestli letos klapne Svět knihy, kde bychom knihu pokřtili.

Plány jsou rozplánované. Přeju každému, ať se mu podaří si ty své zrealizovat a vytvarovat si život v roce 2021 k vlastní spokojenosti. A ať kvůli těm věcem, které ovlivnit neumíme, neztrácíme rovnováhu. Svět se nás totiž na oplátku taky snaží tvarovat. Je na nás, jestli (a v jakém směru) mu to dovolíme.